Przedszkola publiczne, aby uzyskać dofinansowanie z funduszy europejskich, muszą w tej kwestii współpracować ze swoim organem prowadzącym, natomiast przedszkola prywatne mogą starać się o środki samodzielnie. W przypadku placówek publicznych beneficjentem jest najczęściej gmina, a dla placówek niepublicznych – osoba prowadząca. Istnieje wiele możliwości skorzystania z unijnej pomocy, warto więc dowiedzieć się w punktach informacji europejskiej bądź w biurach firm consultingowych, z jakich funduszy możemy skorzystać.
W obecnej perspektywie funduszy unijnych na lata 2014–2020 można ubiegać się o środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Z funduszu pochodzi m.in. wsparcie inwestycji infrastrukturalnych oraz wsparcie udzielane małym i średnim przedsiębiorcom. Program daje ogromne możliwości pozyskania środków na wiele celów, np. na rozbudowę, modernizację przedszkoli i żłobków, wyposażenie, budowę placu zabaw, doskonalenie kadry, organizację zajęć dodatkowych, zatrudnienie specjalistów. Informację o tym, czy w danym województwie ogłoszony jest nabór wniosków, możemy znaleźć na stronach internetowych wojewódzkich urzędów pracy. Nabór odbywa się w trybie konkursowym; maksymalny poziom dofinansowania wynosi 85%, co oznacza, że 15% to wkład własny.
POLECAMY
Finansowanie można uzyskać na następujące cele (typ wniosku):
- Tworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego dla dzieci w wieku 3–4 lat, w tym dostosowanych do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami, w istniejących lub nowo utworzonych ośrodkach wychowania przedszkolnego (również specjalnych i integracyjnych).
- Dostosowanie istniejących miejsc wychowania przedszkolnego do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami lub realizacja dodatkowej oferty edukacyjnej i specjalistycznej umożliwiającej dziecku z niepełnosprawnością udział w wychowaniu przedszkolnym poprzez wyrównanie deficytu wynikającego z niepełnosprawności.
- Rozszerzenie oferty ośrodka wychowania przedszkolnego o dodatkowe zajęcia zwiększające szanse edukacyjne.
- Wydłużenie godzin pracy ośrodka wychowania przedszkolnego.
- Doskonalenie umiejętności, kompetencji lub kwalifikacji nauczycieli ośrodków wychowania przedszkolnego.
Unia Europejska wprowadziła także instrumenty finansowe polegające na możliwości wzięcia nisko oprocentowanych pożyczek. Osoby prowadzące przedszkola mogą skorzystać z programu JEREMIE, który ułatwia małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) dostęp do mikrofinansowania. Fundusze te mogą wspierać:
- rozwój już istniejących firm lub tworzenie nowych,
- uzyskanie wsparcia na modernizację prowadzonej działalności.
Pożyczka JEREMIE może być udzielona na:
- finansowanie inwestycji polegających m.in. na zakupie, budowie lub modernizacji obiektów,
- tworzenie nowych miejsc pracy,
- wdrażanie nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych,
- zakup wyposażenia, urządzeń, w tym także zakup środków transportu bezpośrednio związanych z celem realizowanego przedsięwzięcia,
- inne cele gospodarcze przyczyniające się do rozwoju firmy.
Lp | Województwo | Termin naboru |
1. | d... |