Dyrektor a finanse

13 lutego 2018

NR 86 (Listopad 2017)

Planowanie budżetu publicznego przedszkola na rok 2018

Sporządzenie planu finansowego przedszkola (planu finansowego jednostki budżetowej) należy do podstawowych obowiązków dyrektora publicznego przedszkola jako kierownika samorządowej jednostki budżetowej. Planowanie wydatków związanych z realizacją konkretnych zadań, które wynikają ze statutowych obowiązków każdego przedszkola, wiąże się z podejmowaniem określonych czynności w ściśle wskazanych terminach oraz stosowaniem w praktyce obowiązujących przepisów dotyczących gospodarki finansowej przedszkola.

Opracowanie projektu planu finansowego przedszkola

Przygotowanie planu finansowego przedszkola poprzedzone jest sporządzeniem projektu tego planu. Projekt planu finansowego, a także plan finansowy należy sporządzić na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finan-
sach publicznych1 w tym zakresie oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu prowadzenia gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych2.

Informacja do opracowania projektu planu finansowego zawierająca dane w zakresie dochodów i wydatków budżetowych jest przekazywana dyrektorowi przedszkola przez zarząd jednostki samorządu terytorialnego (w gminach: wójta, burmistrza, prezydenta miasta).

Na podstawie otrzymanych informacji dyrektor opracowuje projekt planu finansowego, w szczególności: działy, rozdziały, paragrafy, czyli podziałki klasyfikacji budżetowej określonej w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych3.

Zasięganie opinii rady pedagogicznej, rady przedszkola i rady rodziców

Dyrektor zatwierdza projekt planu finansowego przedszkola, zapewniając zgodność kwot dochodów i wydatków z projektem uchwały budżetowej. Przekazuje go zarządowi jednostki samorządu terytorialnego w terminie...