Zasady tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i gospodarowania środkami tego funduszu określone są w ustawie z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. W art. 8 ust. 1 tej ustawy wyrażona została generalna zasada dysponowania środkami pochodzącymi z funduszu – na podstawie kryterium socjalnego.
Artykuł 1 ww. ustawy stanowi, że środki zgromadzone na rachunku funduszu mogą być przeznaczone na:
- finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu,
- dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych,
- tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego.
Ustawa wprost stanowi, że środki funduszu muszą być gromadzone na odrębnym rachunku bankowym i nie podlegają egzekucji, z wyjątkiem przypadków gdy egzekucja jest prowadzona w związku ze zobowiązaniami funduszu. Oznacza to, że nawet gdy pracodawca ma kłopoty finansowe i z jego rachunku bankowego prowadzona jest egzekucja komornicza, nie może ona objąć pieniędzy zgromadzonych na rachunku ZFŚS.
Przepisy nakazują, aby w jednostkach budżetowych, którymi są jednostki oświatowe, obligatoryjnie funkcjonował zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.
Ważne!
Pracodawca lub osoba odpowiedzialna w imieniu pracodawcy za wykonywanie przepisów ustawy o ZFŚS podlegają odpowiedzialności na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia za działania sprzeczne z zapisami tej...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań magazynu "Monitor Dyrektora Przedszkola"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!