Joga dla dzieci w przedszkolu. Certyfikowane szkolenie online dla nauczycieli

Otwarty dostęp

Dyrektorzy i nauczyciele w przedszkolach odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości rozwijających się dzieci. To wiek, w którym należy zapewnić dzieciom solidne podstawy umożliwiające dalsze kształcenie się, ale także dbać o ich rozwój fizyczny i emocjonalny. Jednym z narzędzi, które może znacząco wpłynąć na zdrowie i dobre samopoczucie dzieci, jest joga. Warto więc zastanowić się, czy nie wprowadzić zajęć z jogi w przedszkolu, aby lepiej zadbać o rozwój dzieci w wieku przedszkolnym.

Dlaczego joga w przedszkolu?

Joga to tysiącletnia praktyka, która skupia się na równowadze ciała, umysłu i duszy. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest przeznaczona wyłącznie dla dorosłych, okazuje się, że jest doskonałą formą ruchu i relaksu również dla dzieci. Ponadto pomaga radzić sobie z emocjami, które dla dzieci w wieku przedszkolnym nie zawsze są zrozumiałe i łatwe do opanowania. Dlaczego więc warto wprowadzić jogę do przedszkoli?

Badania potwierdzają skuteczność

Naukowcy z różnych części świata zbadali wpływ jogi na dzieci. W jednym z badań stwierdzono, że regularna praktyka jogi przez 8 tygodni pomogła dzieciom zachować spokój i koncentrację podczas zajęć oraz spowodowała zmniejszenie niepokoju. Ponadto aż o 43% wzrosła a zdolność do zapamiętywania przestrzennego w porównaniu z rówieśnikami.

Jak wprowadzić jogę do przedszkola?

Rozpoczęcie praktyki jogi z przedszkolakami nie wymaga bycia profesjonalnym instruktorem jogi. Dr Monika Litwinow, ekspertka w dziedzinie jogi i mindfulness dla młodzieży, przygotowała specjalne webinarium „Joga dla dzieci – ćwiczenia wzmacniające koncentrację i redukujące stres”. Szkolenie online ma na celu przedstawienie sprawdzonych metod wspierających rozwój dzieci przy wykorzystaniu praktyk jogi.

Dzięki udziałowi w szkoleniu dyrektorzy, nauczyciele, pedagodzy i rodzice otrzymają wiedzę dotyczącą regulowania napięcia emocjonalnego, kształtowania umiejętności społecznych, budowania poczucia własnej wartości oraz pracy z dziećmi nadpobudliwymi i mającymi trudności w nauce z wykorzystaniem jogi. Oprócz teorii dr Monika Litwinow przygotowała praktyczne scenariusze zajęć do poprowadzenia w przedszkolu, gotowe ćwiczenia oraz metody i techniki, które ułatwią wykorzystanie zdobytej wiedzy podczas codziennych zajęć. Ekspertka podpowie również, jak połączyć praktykę jogi ze storytellingiem, bajkoterapią i opowieściami ruchowymi, aby Wasze zajęcia były jeszcze bardziej atrakcyjne dla maluchów.

Joga dla dzieci to liczne asany i techniki oddechowe, które sprawią dzieciom w wieku przedszkolnym mnóstwo zabawy, przynosząc przy tym korzyści dla ciała i umysłu, co wpłynie na ich prawidłowy rozwój.

Wprowadzenie jogi do przedszkola może przynieść wiele korzyści zarówno dla dzieci, jak i nauczycieli. To inwestycja w zdrowie i rozwój przyszłych pokoleń. Pamiętajcie, że joga to nie tylko forma ruchu, lecz także filozofia życia, która może pomóc dzieciom stawić czoła wyzwaniom, lepiej radzić sobie ze stresem i rozwijać się w pełni.

Przypisy